Jdi na obsah Jdi na menu
 


Barvářské zkoušky malých plemen - Nebušice - 25.10.2009

26. 10. 2009

Na barvářské zkoušky malých plemen jsem se hlásila někdy v polovině září s tím, že jsou úplně stejné jako BZH. Bála jsem se aby dvouměsíční trénink nepřišel vniveč kdyby Agula začala hárat a my bychom nemohly na klubové BZH. Z OMJ Praha 6 mi přišla odpověď, že mají velký převis přihlášených a budeme vedeni jako náhradníci. Nějak jsem s účastí přestala počítat a tak když jsem se týden před zkouškami dozvěděla, že jdeme a konečně si přečetla odpovídající řády, byla jsem pěkně překvapená.

Místo šlapané stopy pobarvená, kterou jsme poprvé a naposledy zkoušeli na jaře v Lučkovicích - a to byla ještě čerstvá a navíc kratinká. Zakoupila jsem tedy honem u řezníka prasečí krev a nakonec stihla stopu nakapat jen jednou a to nás při vypracování ještě vyrušila hry a zápasení chtivá kólie. Další disciplíny jako následování a nahánění jsem cvičit ani nezačala. Jediná pozitivní změna bylo odložení - jen 5 minut a bez výstřelu.

V Nebušicích se nás v neděli ráno sešlo požehnaně, kromě Evči s Childou, výhradně myslivci s jezevčíky, ohaři a borderteriérem. Vylosovali jsme si první skupinu, která šla na stopy jako první, s vidinou, že vše bude za chvíli za námi. Ale jezevčíci nejsou bíglové a se stopou si dávali na čas a tak jsme přišli na řadu až po dvou hodinách.

První disciplína - následování - byl propadák. Agula, znuděná dlouhým čekáním na vodítku, vykročila do lesa pěkně zvesela a jedničku jsme od rozhodčích dostali jen z milosti. Další na řadu přišla stopa a ta taky nebyla 100%ní - Agula dvakrát sešla ale přesto jí rozhodčí chválili za zatím nejlepší způsob vypracování. Máme víc trénovat. Ani jsem se nechlubila, že jí šla v tréninku vlastně jen jednou....

Drobné začali odložením, kde Agnes těsně před limitem napnula vodítko a začala kňučet - a tak za 1. Chůze na řemeni s malou chybkou za 3. Poslední disciplína - nahánění - byla sázka do loterie, kde bígl může nahnat bez práce nejvíc bodů, pokud se ovšem v inkriminovaných místech nachází zvěř nebo alespoň teplá stopa. Šli jsme mezi posledními a zkoušelo se o rána na stejném místě, nemohla jsem tedy doufat, že tam na nás nějaká zvířena bude ještě čekat. Agula není hloupá a když nic nenacházela, vracela se ke mně a nehledala v krytině požadovanou dobu - pouze za 1.

Při konečném součtu nám III. cena utekla o dva bodíky ale zase jsem si ověřila, kde nás nejvíc tlačí bota a co musíme do příštího týdne dopilovat.

 

 č.

Předmět  Známka  Koeficient Počet bodů 
 1.  vodění na řemeni  3   4  12
 2.  odložení (na řemeni)  1   4   4
 3.  práce na pobarvené stopě nejméně 12 hodin staré (na řemeni)  2  10  20
 4.  následování  1  7  7
 5.  nahánění  1  5  5

Celkový počet bodů: 48