Jdi na obsah Jdi na menu
 


Falešná březost

19. 7. 2009
 

S každým rokem přibývá fen, které trpí různými projevy falešné březosti. Hormonální rovnováha lidí i psů může být narušena rezidu léků v pitné vodě, která projdou čističkou, přídavkem stimulátorů růstu do krmiv pro hospodářská zvířata nebo i léky potlačujícími nemoci. Důsledkem hormonální nerovnováhy je stoupající počet neplodností.

Problémy s falešnou březostí
Vytahané cecíky jsou vždy vadou na kráse. Výstava je přehlídkou krásy a volná mléčná žláza snižuje hodnocení.Dříve byl nástup falešné březosti za dva měsíce po ukončení hárání, v době, kdy fena rodí. V posledních letech se začínají vyskytovat problémy již tři týdny po hárání, někdy naopak až tři měsíce po hárání. Dříve bylo nejproblematičtější plemeno jezevčík, dnes je to pitbul, bulterier, beagl, ohař.


Povolená mléčná žláza.

 

Falešná březost je způsobena hormony, které jsou stejné jako při březosti. Proto všechny feny po ukončení hárání tloustnou, jsou pomalejší, mazlivější, eventuálně protivnější, zhorší je jim srst, povolí vazy (mají větší sklon k vymknutí kloubů nebo natažení vazů), sníží se imunita, zbytní mléčná žláza. Rozdíl mezi březí fenou a falešně březí se dá okem znalce poznat:
a) Podle jedné malé kapky hnisu nebo bílého výtoku pět až deset dnů po skoku. Já nepodávám antibiotika, jen homeopatikum Collibacillinum, a to jeden až sedm dnů.
b) Když jsou bradavky dva až tři týdny po skoku červené, zvětšené, zatímco mléčná žláza je malá, pevná, beze změn, fena je březí. Je-li již mléčná žláza zbytnělá a uvolněná, není březí.
c) Od 24. dne pohmatem – vyšetřením u lékaře nebo opatrným pohmatem zkušeného chovatele. V dutině břišní můžete najít malé kuličky. Ultrazvuk vysoké kvality rozezná březost již 21. den, běžný ultrazvuk od 30. dne.
d) Od pátého týdne se březí fena zaplňuje za žebry, jakoby měla nafouklý žaludek.
e) Mléčná žláza u březí feny roste až od pátého týdne, spíše později. Naopak předčasný růst nebo tvorba mléka je známkou falešné březosti.
f) Když fena tloustne vysoko za žebry a v pase, je březí. Nemá být tlustá na žebrech a po celém těla. Feně, která není březí se usazuje tuk podél páteře, v oblasti ledvin a na hrudníku.
g) Břicho březí feny je evidentně kulaté a velké. I při jednom štěněti je kulatější bříško patrné. Mléčná žláza je pevná, velká, plná a od osmého týdne můžete vymáčknout mléko. Falešně březí fena, má také mléko, ale nezávisle na týdnech po hárání. Mléčná žláza je velká, volná.

Obvyklou prevencí falešné březosti je podání maliníku, buď sušených listů, nebo ve formě čaje. Nejsnazší je patnáct kapek tinktury na piškot jedenkrát denně. Podle zkušeností s nástupem falešné březosti začínáme podávat tinkturu již od jedné kapky při hárání nebo od konce hárání, případně měsíc po hárání. Sekreci mléka zastavíme homeopatikem Ricinus30Ch nebo Calcarea carbonica 30ch. Máme-li diagnostikovanou cystu na vaječnících, místo maliníku dáme černý rybíz. Z homeopatik Apis 30ch.

Při falešné březosti mívají feny i psychické problémy. Bývají mazlivé, lítostivé (indikace pro Pulsatillu 30CH), chtějí být doma, mají strach (Calcarea carbonica 30ch pro statnější žravé feny), bývají protivné, hysterické, náladové, vyštěkávají, kňučí, hledají štěňata (Ignatia 30CH). Homeopatika na psychické problémy se předepisují po individuálním rozboru případu.
S každou další falešnou březostí jsou psychické i fyzické projevy mírnější. S dobrou prevencí po dvou letech již falešná březost nenastupuje, pokud ovšem přestanete provádět prevenci, při další říji nebo až za rok je stav stejný jako na začátku.
Pokud u feny dominuje po hárání zhoršení srsti, uvolněné vazy, otoky, podávám obvykle Calcareu fluoricu a Sepii. U fen drobných, lehké kostry, nezávisle na rase, podávám Siliceu. Silicea zlepšuje imunitu všeobecně a zejména u drobných tvorů (drobných ve srovnání s příslušníky rasy), má ještě větší úspěch.
Pokud potřebujete mít fenu celoročně ve výstavní kondici, je třeba včas zahájit prevenci a nešetřit na doplňcích stravy zaměřených na funkci vaziva a kožního pokryvu.

Fyziologicky nastupuje u fen po hárání stejný stav jako při březosti. To znamená zvýšenou chuť k jídlu, růst mléčné žlázy, větší psychickou závislost na majiteli, později sekreci mleziva i mléka a mateřské pudy obracející se k hračkám nebo lidem. Fyziologii je třeba respektovat, ale nesmí příliš obtěžovat fenu ani majitele. Zmírnění fyzických příznaků u falešné březosti docílíme podáváním maliníkových kapek od konce hárání dvakrát týdně a při nástupu příznaků na mléčné žláze jedenkrát denně. Pohlavní hormony reguluje Sepia 9–15ch podávaná například obden. Já ji podávám podle příznaků při falešné březosti, u hormonálních poruch, potratů a při ochablosti vaziva.


Mladá fena má pevnou mléčnou žlázu.

Pokud je fena nepřiměřeně mazlivá, dotěrná až protivná, když si jí nevšímáte, dejte jí Pulsatillu 30ch jedenkrát až sedmkrát týdně, podle intenzity chování. Hysterickým, náladovým fenám podávám Ignatia 30ch jednou až dvakrát denně. Jestliže jsou feny hodně bázlivé a fixované na majitele, tak doporučuji Calcareu carbonicu 30ch jedenkrát až sedmkrát týdně. Fenám temperamnetním, dominantním a pracovitým s výkyvy nálad můžete podat Sepii 30ch. Pro feny, které hledají svá mláďata, jsou citlivé, bázlivé i útočné je vhodné Lac caninum 30ch. Jakmile příznaky ustupují, podávám kapky i homeopatika méně často.


Mírně zvětšené zadní cecíky.

Na uvolněnou mléčnou žlázu je dobré podávat kolagenové přípravky po dobu nejméně šesti týdnů, mazat kaštanovým gelem nebo olejem, v zimě však gely nepoužívám. Mléčnou žlázu zpevní Sepia 9ch a Calcarea fluorica 9ch. Sekreci mléka je možné zastavit podáním Calcarei carbonici 30ch dvakrát denně nebo Ricinum communis 30ch také dvakrát denně, případně Lac caninum 30ch opět dvakrát denně. Léky můžete zkombinovat i tak, že si postupně vyzkoušíte, po kterém se sekrece nejrychleji sníží a ten podáváte. Většinou dávám jen jeden, maximálně dva léky.
Uvedená homeopatika jsou nejčastěji užívaná a můžete je podávat i bez konzultace. Pokud se efekt nedostaví do pěti dnů, je lépe se obrátit na homeopata. Podle rozboru povahy a nástupu příznaků falešné březosti vám odborník sestaví bylinnou a homeopatickou léčbu na míru. S každou další říjí jsou projevy falešné březosti při použití homeopatik menší.

text a foto: MVDr. Simona Müllerová